Leatherman Rebar -mały ale wariat!

leatherman rebar

W poprzednich artykułach mogliście poczytać co nieco o multitoolach Leatherman Signal oraz Surge. Jako, że w kolekcji znajduje się wiele specjalistycznych modeli, każdy znajdzie coś dla siebie. Nadszedł czas na kolejnego toola ze stajni Leatherman, tym razem na tapetę trafia Rebar. Jego nazwa (pret zbrojeniowy) wskazuje od razu charakter typowego woła (w tym wypadku ciele woła;) roboczego.

Nie ukrywam, że jest to pierwszy w moim życiu poważniejszy multitool, wrażenia jakie na mnie wywarł opiszę poniżej.

leatherman rebar

Pierwsze spotkanie…

Po otwarciu kartonowego opakowania widzimy zapakowany w folię dobrze nasmarowany tool (nie wiem jak jest w przypadku innych modeli ale na początku oksyda powodowała mocne brudzenie rąk) pokrowiec z cordury i oczywiście instrukcja z opisem wszystkich narzędzi, których jest łącznie 18.

leatherman rebar

Funkcje:

1. Kombinerki płaskie

2. Kombinerki standardowe

3. Standardowy przecinak do drutu (wymienny, ze stali nierdzewnej)

4. Przecinak do drutu twardego (wymienny, ze stali nierdzewnej)

5. Obciskacz do instalacji elektrycznych

6. Przyrząd do zdejmowania izolacji

7. Ostrze nożowe gładkie ze stali 420HC

8. Ostrze nożowe ząbkowane ze stali 420HC

9. Piła

10. Szpikulec/szydło

11. Miarka (19 cm / 8 cali)

12. Otwieracz do puszek

13. Otwieracz do kapsli

14. Pilnik do metalu i drewna

15. Śrubokręt phillips (krzyżak)

16. Śrubokręt płaski duży

17. Śrubokręt płaski mał

18.Oczko do mocowania.

Mimo niewielkich gabarytów jak widzicie posiada dość pokaźną listę funkcji. Klasycznie mamy w nim narzędzia odpowiedzialne za więcej niż jedną funkcję. Na papierze wszystko to fajnie wygląda, ale jestem praktykiem i lubię weryfikować przydatności takich narzędzi podczas codziennych czynności.

leatherman rebar

leatherman rebar

W pierwszej kolejności poszły w ruch kombinerki i muszę przyznać że robią „robotę”. Jak dla mnie jest to podstawowe narzędzie, z którego korzystam począwszy od wyciągania drobnych elementów z różnych zakamarków, wyginania drutu, odkręcania śrubek, aż do naprawy łańcucha rowerowego. W tym przypadku nie mam wątpliwości co do jakości sprzętu i odpowiednio zainwestowanych środków. Jest naprawdę dobrze.

leatherman rebar

leatherman rebar

Drugim w skali użyteczności był nóż o płaskim ostrzu. Długość 5.5 cm pozwala na precyzyjne prace, niestety grubość ostrza w mojej ocenie pozostawia wiele do życzenia. Podczas testów złamałem sztych podczas prostych prac.

leatherman rebar

Ostrze poszło już na gwarancję, o jej wynikach będę informował. Wydaje mi się, że powinno być bardziej masywne, w toolu o roboczym charakterze. Przyczepiłbym się również do samej dostępności ostrza, przez co nie można otworzyć go jedną ręką bez otwierania całego toola.

leatherman rebar

leatherman rebar

leatherman rebar

W przypadku śrubokrętów otrzymujemy klasyczny zestaw- 2 płaskie i 1 philips (krzyżakowy). Ten ostatni bardzo przypadł mi do gustu ze względu na konstrukcję. Odpowiednia długość pozwala na komfortową pracę. Duży plus za dobre blokady przeciw niekontrolowanemu złożeniu. Takim zestawem pracuje się pewnie i wygodnie.

leatherman rebar

leatherman rebar

leatherman rebar

leatherman rebar

Co do pozostałych narzędzi takich jak otwieracz do puszek i butelek, ząbkowane ostrze, czy przecinak do drutu, to przetestowałem je bardziej z ciekawości jak sobie radzą, niż z rzeczywistej potrzeby. Tu nie było żadnego zaskoczenia, wszystko działa jak należy i w dobrze spełnia swoją funkcję. Wymienne ostrza przecinaka również zachęcają do cięcia wszelakiego drutu, bez obawy o uszkodzenie toola.

leatherman rebar

leatherman rebar

Piłka do drewna oraz pilnik, na pewno znajdą zastosowanie podczas terenowych wypadów, ale szydło wciąż czeka na ten moment, kiedy rzeczywiście okaże się przydatne.

leatherman rebar

Słowem podsumowania…

Zaczniemy od minusów ponieważ, ja znalazłem ich niewiele. Pierwszy to słabe ostrze główne (płaskie) za cienkie, słaba stal i bardzo podatne na uszkodzenie. Drugi to oksydowana powłoka, która wyciera się i powodowała na początku efekt brudzenia. Oksydowany tool niweluje refleksy i jest bardziej tacticool, ale niestety również zdecydowanie łatwiej jest przez to go zgubić. O ile w tym przypadku istnieje możliwość wyboru powłoki, to czarna w mojej ocenie niezbyt się sprawdza.

Sama konstrukcja bardzo przypadła mi do gustu. Niewielkie wymiary pozwalają zapomnieć, że się go nosi, a mimo wszystko zawsze jest pod ręką gotowy do pomocy. Porządna, zwarta budowa bez luzów. Dobrej jakości kombinerki oraz dwa ostrza -płaskie i ząbkowane ( a nie tak jak często producenci robią, jedno typu combo). Dla tych, którzy lubią trzymać swoje zabawki na smyczy leatherman przygotował specjalne oczko do zabezpieczenia przed zgubieniem.

leatherman rebar

Na co dzień pracuję jako informatyk, a wypady w teren są moim weekendowym zajęciem. Z czystym sumieniem mogę polecić model Rebar. Narzędzia, które posiada pokrywają w 100% moje potrzeby, a funkcjonalność stale mnie zaskakuje. To co ostatecznie przekonało mnie do słuszności zakupu to 25 letnia gwarancja producenta. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie muszę się bać o toola tylko korzystać i nie oszczędzać go.

Dla naszych czytelników Ostry Sklep, przygotował specjalną promocję na wszystkie modele Leatherman, ze zniżką w wysokości 5%.

Kod rabatowy jaki należy podać przy zamówieniu to : leatherman5

Autor Krzysztof Marzęta
Foto Krzysztof Marzęta

leatherman rebar

leatherman rebar

leatherman rebar

leatherman rebar

leatherman rebar

leatherman rebar

leatherman rebar

 

Comments

comments

Posted in Aktualności, Sprzęt and tagged , , , , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *